Me, myself and I

Můj boj s ekzémem

18/10/2017

Můj příběh

Jako malá jsem mívala v létě ekzém, který se mi objevoval v záhybech (ruce, kolena). Žádné větší problémy mi nezpůsoboval a vždy jsem věděla, že po létu a vedrech zase zmizí. Používala jsem emulzi a olej do koupele na zklidnění a proti svědění a bylo mi hej. V určitém věku ekzém zmizel a nechal mě na pokoji.

Před třemi lety (2014) mě čekala maturita, přišla na mě nervozita a ekzém se zase objevil. Tentokrát na obličeji, krku, rukou. Měla jsem cca jednou za dva měsíce vyrážku, červený obličej a suchou kůži. Postižená místa mě hodně svědila a pálila. Navštívila jsem kožní, dostala krémy na promazávání a mast s obsahem kortikoidů, kterou jsem měla používat při zhoršení vyrážky. Ekzém se objevoval tedy jenom občas a krémy od doktorky mě v horších časech „vyléčily“. Kortikoidy ale ve skutečnosti ekzém nevyléčí, pouze ho potlačují, a také se nesmí používat dlouhodobě. Proto jsem v boji proti ekzému pokračovala.

Před dvěma lety (září 2015) jsem se přestěhovala do Curychu, kde jsem začala studovat a pracovat. Změna prostředí i obecně velké životní změny měly na moji kůži negativní vliv a ekzém se drasticky zhoršil. Objevoval se častěji, bylo těžší se ho zbavit a rozšířil se i na další místa (zápěstí, záda). Navštívila jsem lékaře v Curychu, který mě ujistil, že měl co do činění s horšími případy, a že se mi určitě povede se vyléčit. Předepsal mi recept na kortikoid, který byl sice velmi slabý a určený i pro miminka, ale stejně… jiné řešení než kortikoid ale podle něj stejně nebylo.Pro každodenní péči o kůži mi doporučil mandlový krém na mazání suchých míst, mandlový olej do koupele a mandlový krém na tělo. Prostě mandle ve všech podobách.

Minulý rok o zimních prázdninách (únor 2016) jsem se rozhodla, že zkusím alternativní léčbu, protože jsem po kortikoidech musela sahat častěji a ekzém mi začínal bránit v normálním fungování. V noci jsem se pořádně nevyspala, protože mě celé tělo svědilo a přes den mě trápilo, jak vypadám. Výběr oblečení byl pro mě omezený. Snažila jsem se místa skrývat, nosila pouze dlouhé rukávy a neodhalovala jsem krk. Přestala jsem se malovat, jelikož make up suchá místa pouze zdůrazňoval. Rozhodla jsem se zkusit něco úplně nového. Navštívila jsem Zdravotní poradenské centrum v Praze, které se věnuje alternativním léčbám. Pila jsem detoxikační čaje a různé doplňky stravy, které čistí tělo od bakterií a škodlivých látek. Také bylo cílem této léčby vysadit kortikoid a zbavit se jeho stop v těle. Přes měsíc jsem kortikoid nepoužívala, kůží jsem měla suchou, rudou a svědila mě. Byla jsem upozorněna, že čištění organizmu ekzém zhorší, protože se látky, které mému tělu vadí, budou dostávat přes kůži z těla ven. Ekzém nemizel, nálada se mi zhoršila a víra v alternativní léčbu upadala. Pár měsíců jsem očistnou kůru dodržovala, ale v horších časech jsem používala kortikoid.

Minulé léto (srpen 2016) jsem se objednala na alergologii v Praze. Na testech zjistili, že mi vadí bříza, různé stromy, byliny, trávy a hlavně kočky. Tyto alergeny můj ekzém zhoršují, nejsou ale jediným faktorem, který tvorbu ekzému způsobuje. Na vznik ekzému mají vliv stres, strava, prostředí, voda (čistota, tvrdost) a také faktory, o kterých ani nevíme. Prostě všechno možné.

V září minulého roku (2016) jsem opět musela na kožní v Curychu, protože se situace zhoršila a to jsem si myslela, že horší už to být nemůže. Předepsali mi opět mandlové krémy, oleje a samozřejmě kortikoidy. Bylo mi na 100% jasné, že jiný lék mi klasičtí kožní lékaři nepředepíší. Tři týdny jsem používala kortikoid, aby se ekzém a zánět kůže uklidnil. Samozřejmě jsem byla po třech týdnech mazání v klidu, ale hned co jsem s kortikoidy přestala, se ekzém pomalu vracel. Léčba problémů se nedařila a náladu jsem měla příšernou.

V březnu tohoto roku jsem dokončila patnáctidenní kůru, kterou my předepsala doktorka praktikující tradiční čínskou medicínu. Současně jsem na její doporučení přestala jíst máslo a lepek. Normální kravské mléko nepiji asi půl roku, protože jsem si všimla, že mě po něm svědí kůže. Často slyším, že to je jenom tím, že si takové poznatky vsugeruji, ale jestli vám po nějakém jídle není dobře a svědí vás pomalu celé tělo, tak raději tuto potravinu vysaďte z jídelníčku a po nějaké době si ji opět dejte a zjistěte, jestli se reakce opakuje. Teď zpět k tomu mléku. Pila jsem chvíli mléko bez laktózy, přešla jsem ale na mandlové a rýžové. Jogurty a další mléčné produkty mi nevadí, jelikož je podíl laktózy v produktech, kde je mléko zpracované, nižší.

Po dopití kůry se kůže zlepšila, ale také změna stylu stravování, a myslím, že i změna práce, na mě měly pozitivní dopad. Co se stravy týče – lepek jsem drasticky omezila. Občas sním i potraviny s lepkem (třeba na dovolené v Itálii je nemožné odolat lepku), ale snažím se dietu dodržovat. Máslo nejím, mléko pouze veganské (mandlové, rýžové, sójové). Čokoládu,obecně sladké a umělé cukry jsem chtě nechtě musela omezit. Nejlepší by bylo lepek a čokoládu z mého seznamu jídel úplně vyškrtnout…ale jak uniknout čokoládě ve Švýcarsku a nedat si lepek, když je všude, kam se podíváte?

Léky proti alergii beru v případech, že jdu na návštěvu k někomu, kdo má kočky nebo občas na jaře – kvůli pilu. Od listopadu 2016 až do června 2017 jsem dvakrát do týdne mazala na místa, kde se ekzém objevoval/objevuje, Protopic (náhražka kortikoidů). Nevýhoda této masti je, že při používání na podrážděnou pokožku pálí a svědí a kůže poté nesmí být vystavena přímému slunečnímu světlu. Proto jsem v půlce června vysadila i tento lék. I přesto, že se nejedná o kortikoid, léčebná látka této masti bránila celkem úspěšně tvorbě ekzému a její vysazení vedlo k opětovnému zhoršení. Vliv na tvorbu ekzému měl i stres, kterému se při zkouškovém období prostě nevyhnu. Po kortikoidu jsem za posledních 5 měsíců sáhla dvakrát a snažila se bojovat s ekzémem za pomocí přírodní kosmetiky. Po zkouškách jsem se objednala na kontrolu do kliniky čínské medicíny, kde jsem dostala 26denní čistící kůru.

Letos v srpnu (2017) jsem si při další kontrole na klinice tradiční čínské medicíny vyzvedla opět čistící kůru a brala ji opět po dobu 26 dnů. Při srovnání mé první návštěvy s aktuálním stavem jsem pochopila, že se cítím lépe. Ekzém se méně objevuje na obličeji a obecně se intenzita vyrážky zmenšila. Dříve jsem dny až týdny v kuse trpěla, protože kůže byla úplně zničená, bolela a při hnutí krkem nebo i lehkém doteku pálila. Fáze klidu a fáze, kdy je ekzém akutnější, se častěji mění a je lehčí se z akutního stavu „dostat“.


Vedle rad doktorů a léčitelů jsem si četla i zkušenosti ostatních na internetu nebo vyzkoušela rady a tipy od známých, kteří mají sami podobné problémy, či se v oboru vyznají. Jsem přesvědčená, že se za poslední půl rok můj přístup k soupeři změnil a daří se mi ho pomalu porážet. Právě proto, že je tolik různých strategií v boji s ekzémem a alergiemi, jsem se rozhodla sepsat můj příběh a předat dál užitečná moudra a triky, které jsem za poslední roky nashromáždila.

Líčení
Každý doktor mi doporučil nepoužívat žádné kosmetické produkty. Tuhle radu nešlo moc poslechnout, a proto jsem zkoušela různé produkty, které jsou určeny pro alergiky, citlivou pleť i miminka, a které mé kůži vyhovují.

Make up
Popravdě řečeno, makeup moc nepoužívám. Potom, co jsem měla obličej plný červených fleků, puchýřů a suchých míst, jsem si uvědomila, že ve fázi, kdy mám obličej zdravý,  není nutné na sebe něco patlat, jenom abych sjednotila barvu pleti. Jsou dny, kdy mám náladu na makeup, ale je víc takových, kdy si dám na obličej krém a jdu ven. Když někam vyrážím večer, tak ze sebe udělám trochu člověka a lehce se namaluji. Tyto makeupy používám zhruba 4 roky:

Clinique stay-matte oil-free makeup je matný, lehce krycí, ale na suchou kůži se více hodí hydratační. Nedoporučuji aplikovat ho na celý obličej, a už vůbec ne bez podkladové báze (krém). Používám ho v kombinaci s Clinique – supermoisture makeup, který je hydratační. Není moc krycí a spíše sjednotí barvu obličeje. Supermoisture nanáším na celý obličej. Na místa, která chci zakrýt aplikuji stay-mate.

Pudr
Nepoužívat! I přesto, že obličej mažu mastným krémem (viz níže) a často se proto leskne, nenanáším na obličej žádný pudr, jelikož kůži pouze vysušuje a nedělá jí dobře.

Řasenka/Stíny
Asi rok jsem nepoužívala řasenku. Pokaždé mi víčka zčervenala a svědila mě. Rozhodla jsem se, že raději budu chodit nenamalovaná, než s vyrážkou na obličeji. Od kamarádky jsem dostala řasenku od Yves Rocher (přírodní kosmetika) – Lash Plumping Mascara a žádné známky ekzému na víčkách jsem si nevšimla. Stíny nepoužívám, možná jednou za rok při plesové sezóně, ale raději je vynechávám.


Odličování
Nejdůležitější je kůži pravidelně čistit (minimálně večer před spaním) a odličovat se. Neodličuji se vodou, pouze přípravky, které není nutné z obličeje smýt. Zhruba dva roky jsem používala Garnier micerální vodu, která mi v poslední době začala vadit. Čas od času si kůže řekne o změnu. Je nevyzpytatelná. Přešla jsem na chvíli na kokosový olej, který make up a řasenku dobře odstraní a pleť i dobře promastí. Jednou jsem procházela kolem lékárny, kde měli slevu na Avène kosmetiku. Koupila jsem Lait démaquillant douceur – jemné odličovací mléko a Lotion tonique douceur – jemné pleťové tonikum. Tyto dva produkty používám zhruba půl roku. V Yves Rocher jsem dostala na vyzkoušení micerální vodu Sensitive Vegétal. I tu můžu doporučit.:)


Krémy

Téma krémy by mělo mít svůj vlastní článek. Už si ani nepamatuji, co všechno jsem vyzkoušela. Jak už jsem říkala, mimo krémy, které jsem dostala předepsané od doktorů, jsem si sama zjišťovala, co mi vyhovuje. Začnu s krémy, které používám teď, jelikož si dovolím říct, že se můj stav zlepšil a už delší dobu (cca 4 měsíce) nemám tak silné vyrážky jako dříve.

Bariéderm – Repairing Cica-Cream  od značky Uriage je určený pro zanícenou a oslabenou kůži se sklonem k ekzémům. Obsahuje zinek, který ekzém vysušuje, ale kůži zároveň promastí. Používám ho hlavně na obličej a spíše ráno. Pokud mám načervenalá nějaká místa nebo mě svědí, používám Cremor Holt neboli Holtův krém. Ten obsahuje ichtamol, který kůži také vysušuje, a menthol, který kůži příjemně chladí a zklidňuje. Obnovující krém Cicalfate od Avène obsahuje také zinek a používám ho podobně jako Holtův krém při svědění nebo zarudnutí kůže. Tyto produkty patří do mé tašky stejně jako například peněženka a klíče.

Ve dnech, kdy mě nic nesvědí, nepálí a kůže není zarudlá, používám nově hydratační krém Sensitive Végétal a stejnojmennou denní péči proti červeným skvrnám od Yves Rocher. Oba krémy kůži příjemně hydratují a dobře se vpíjí.

Další krém, který jsem používala hlavně dříve, jelikož jsem měla velmi suchou kůži, je Pavlovićeva mast. Jedná se o velmi mastný krém ze Srbska, určený na zadky miminek :D. Vyrábí se z mandlí, voní jako marcipán a kůži skvěle promašťuje. Dlouho jsem si myslela, že je ekzém prostě suchá kůže a patlala jsem se jenom touto mastí. Až později jsem se dozvěděla, že se jedná o zanícenou kůži, která mokvá a musí být vysušena.

Na začátku mé ekzémové éry jsem na obličej používala Autoderm PP Baume od značky Bioderma z řady pro velmi suchou kůži.  Po nějaké době na mě přestal působit. Je to možné? Sama nevím.


Ovesná koupel
Pokud vás kůže svědí a je suchá, doporučuji ovesnou koupel. Můžete si jí zakoupit v DM a nebo „vyrobit“. Já lehce rozmixuji ovesné vločky a zabalím do plátěného kapesníku. Nejlepší je zavázat jej za všechny čtyři cípy, aby vločky nevypadaly ven a vhodit do vany. Vločky vypouštějí bílý sliz, který pokožku hydratuje. Kapesník s vločkami během koupání používám jako žínku a promazávám suchá místa.


Vyvařování vody
Pokud je možné, vyhněte se mytí obličeje vodou z vodovodu. Hlavně při cestování nevím, jak má kůže zareaguje a pleť si čistím produkty, které nemusím smývat. Když je voda pro umytí nutná, předem ji uvařím ve varné konvici, aby se z ní vyvařil vodní kámen nebo kupuji vodu balenou.


Termální voda
V létě jsem začala používat termální vodu od Avéne a Uriage, která má kůži uklidnit při svědění a hydratovat ji. U moře jsem ji využila při výletech, jelikož příjemně osvěžuje.


 

Oblečení
Snažím se nosit oblečení z přírodních materiálů. Polyester nebo akryl, z kterých se vyrábí většina oblečení, mou kůži iritují.


Jo a ještě jeden typ. Mně osobně vyhovuje a pomáhá pobyt u moře. Kůži mám zdravou a nesvědí mě. Asi se budu muset přestěhovat někam na jih :).

Tipů a triků je mnoho, každý musí testovat, co mu vyhovuje. Důležité je boj nevzdávat a nepodlehnout stresu a špatné náladě. Vyzkoušejte pár mých rad a třeba změní váš přístup k léčbě. Držím palce :).

 

 

No Comments

Leave a Reply